Tegoroczne „Seminarium Jesienne 2014” Stowarzyszenia Środowisko dla Środowiska i Deutsche Bundesstiftung Umwelt miało miejsce w Dymaczewie koło Poznania. W tym roku udało się połączyć je wraz z jubileuszem 50-lecia pracy założyciela Fundacji Nowickiego i programu stypendialnego profesora Macieja Nowickiego. Tym samym miało ono swój niepowtarzalny charakter. Na miejscu pojawili się przedstawiciele „DBU - sekretarz generalny dr Heinrich Bottermann i koordynator programu stypendialnego dr Nicole Freyer-Wille, członkowie Stowarzyszenia Środowisko dla Środowiska oraz byli i obecni stypendyści.
Na miejscu spotkaliśmy się już w piątek wieczorem. Część z nas, przede wszystkim obecnych stypendystów, przyjechała prosto z Niemiec, gdzie najpierw większość z nas spotkała się w Poznaniu, skąd udaliśmy się razem do hotelu w Dymaczewie.
W sobotę odbyła się najważniejsza dla uczestników część seminarium: były to wykłady i prezentacje oraz świętowanie jubileuszu profesora Macieja Nowickiego. Na wstępie odbyło się powitanie gości z Deutsche Bundesstiftung Umwelt i członków Stowarzyszenia SDS.
Następną część stanowiły nasze prezentacje. W tym czasie mieliśmy okazję przedstawić wyniki naszych badań prowadzonych w Niemczech, poddać je dyskusji, jak i skonfrontować z wiedzą i doświadczeniami innych uczestników seminarium. Zakres tematyczny prezentacji był bardzo szeroki. Od badań nad ekosystemem roślinnym poprzez tematy rolnictwa w odniesieniu do architektury krajobrazu, wykorzystania i rozwoju drewna w przemyśle, architektury plus energetycznej i zrównoważonego rozwoju, zagadnień transformacji energetycznej Niemiec i jej wpływu na gospodarkę, związków chemicznych o zmniejszonym wpływie na środowisko, toksyczności leków weterynaryjnych, rekultywacji terenów pokopalnianych, biogazu otrzymywanego za pomocą reakcji chemicznych.
Kolejną część stanowił wykład Prof. M. Nowickiego pt. „25lat ochrony środowiska w demokratycznej Polsce” przedstawiający jak kształtowane i wdrażane były tematy środowiskowe na łamach polskich przepisów prawnych, zarysowując tym samym aspekt najważniejszych problemów z zakresu środowiska m.in. ochrony atmosfery, tematyki ochrony wód, gospodarki odpadami, ochrony przyrody poprzez rolnictwo. Wykład zakończył się zajmującą dyskusją, po której nastąpiła jubileuszowa niespodzianka w formie tortu i wspólnego świętowania. Również i my dostaliśmy od Profesora niespodziankę w formie książki „25 lat ochrony środowiska w demokratycznej Polsce”. Dzień zakończył się wspólną integracją przy ognisku i grillu.
Ostatni dzień zorganizowany był w postaci wyjazdu do Arboretum w Kórniku, największego i najstarszego w Polsce skupiska drzew i krzewów, około 3,5 tys. gatunków. Arboretum zorganizowane jest w formie parku dendrologicznego wraz z zachowanym zespołem zamkowym, którego to dawne ogrody przekształciły się w ówczesny park. Liczne magnolie, lipy i niekiedy bardzo rzadko spotykane gatunki drzew z różnych krajów Azji uprzyjemniały nam niedzielny spacer po parku. Dużą ciekawostką był też widok korzeni oddechowych wyrastających z ziemi pionowo w górę służących do przenoszenia tlenu. Po wycieczce wszyscy wypoczęci udaliśmy się do Poznania, skąd każdy z powrotem udał się na swoje miejsce.
Podsumowując, musimy przyznać, że obecne seminarium miało rzeczywiście niepowtarzalny charakter. Zarówno pod względem tematyki wykładów, okoliczności jak i atrakcji. Chyba każdy z nas może przyznać, że najważniejsze było to, że mogliśmy się spotkać razem, zarówno z twórcami i kierownictwem Fundacji, jak i z jego członkami i byłymi stypendystami. Tym samym, chcielibyśmy na koniec bardzo podziękować organizatorom, opiekunom, wszystkim gościom za przybycie i życzyć tym samym prof. Maciejowi Nowickiemu dalszej owocnej pracy i działalności w zakresie Fundacji i ochrony środowiska.
Stypendyści XVII Edycji.